<< Cortinarius subbalaustinus, (cimetnolistna koprenka) | Gobe | Cortinarius subtortus, zasukana koprenka >>
Cortinárius subferrugíneus (Batsch) Fr. 1838
Rod: Cortinarius - koprenke
ZNAČILNOST: večji del gobe ima značilno rjasto barvo in od tod njeno ime.
KLOBUK: 4-10 cm v premeru, sprva poloblast, kasneje izbočen do zravnan in včasih s topo grbo, včasih tudi rahlo udrt, gladek, drobno kosmičasto volnat, večinoma suh in le delno higrofan, sprva belkast do okrasto rjav, kasneje rjasto rdečkasto rjav in star umazano rjav, lahko pa zbledi do bledo okraste barve, na osredju je navadno temnejši, rob je nekoliko belo poprhnjen od ostankov belkaste koprene, s katero je povezan od mladosti, včasih je bež barve, rob je tanek, upogljiv in podvihan.
TROSOVNICA: lističi so sprva svetlo okraste barve in kasneje rjasto rjavi, dokaj gosti, široki in z vmesnimi lističi proti robu, izrezani z zobcem oz. z nazobčanim robom.
BET: 4.5-10 cm visok, 8-12(15) mm debel in v nabreklem dnišču 15-25 mm debel, valjast in zaradi dnišča kijast, trd in poln, sprva belkast in kosmičasto volnat, na vrhu sivkast, v starosti rjasto porjavi na nabreklem dnu.
MESO: belkasto, v klobuku sivkasto, v betu trdo in vodnato rdečkasto rjavo v vrhu beta ter pogosto tudi v dnišču, tanko, posejano z ličinkami, neznačilnega vonja in nežnega okusa po plesni ali tudi neprijetnega okusa.
TROSI: 8-11 x 5-7 µm, ovalni, šibko bradavičasti, trosi so bledo rjaste barve, lahko tudi okrasto rumeni.
RASTIŠČE: mikorizna goba raste v iglastih ali listnatih gozdovih, najraje pod hrasti in bukvami ter gabri, na apnenčastih tleh, skupinsko in redko posamič, uspeva jeseni, redka.
Čas rasti: -IX-X-XI-
UPORABNOST: neužitna.
Foto: Bojan Rot.
Priprava opisa: Miro Šerod
SINONIMI: Agaricus subferrugineus Batsch (1789)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 707